Блог / Новости RSS 2.0

Деградація сонячних панелей. Термін служби.

На жаль, але часто захопившись метою купити сонячну електростанцію для домогосподарства, ми випускаємо з уваги одну важливу річ, яка між тим, має неабиякий вплив на те, протягом якого часу ваша сонячна електростанція буде показувати максимальну ефективність. Йдеться про процес деградації сонячних батарей, який фахівці називають Potential Induced Degradation або PID. Причин у такого процесу існує кілька, і цей фактор обов'язково враховується при проектуванні комерційних сонячних електростанцій. Проблема настільки істотна, що існують навіть спеціальні лабораторії, які займаються цим питанням та проводять тестування панелей для найбільших виробників.

Деградація сонячних панелей

Чим загрожує

Зниженням потужності домашньої сонячної електростанції. Причому це зниження може часом досягати значних величин. Буває так, що недавно підключена сонячна електростанція втрачає до 80% потужності лише за пару років. З огляду на те, що вартість комплекту сонячних батарей немаленька, великий PID не дозволить окупити інвестиції в найкоротші терміни. Якщо взагалі дозволить.

Potential Induced Degradation або PID

Причини

• Притаманне будь якому сонячному елементу зниження ККД з плином часу . У меншій мірі цей до цього схильні монокристалічні елементи, в більшій - сонячні панелі з полікристалічного кремнію. Причому, тут можна простежити пряму залежність між якістю сонячної батареї і швидкістю та величиною деградації.

• Помутніння захисної плівки, що вкривае поверхню сонячної батареї. На жаль, навіть непомітне людському окові помутніння значною мірою впливає на потужність, що вироблює сонячній елемент.

• Нагрівання сонячним випромінюванням. Сонячне світло, потрапляючи на фотоелементи, не тільки виробляє електрику, а й призводить до нагрівання елементів. Внаслідок нагрівання, сонячні елементи знижують свій ККД, причому до цього процесу найбільшою мірою схильні полі- та монокристалічні елементи. Процес цей тимчасовий, - при зниженні температури характеристики сонячної батареї знову приходять до паспортних.

• Потрапляння вологи всередину сонячних панелей. Хоча сонячні панелі ретельно герметизують ще на заводі, але з часом, під дією ультрафіолетового випромінювання і перепадів температури, в них починає проникати атмосферна волога, яка вносить свій посильний внесок у справу зниження продуктивності.

• Поверхнева поляризація, ефект якої був відкритий фахівцями з Sun Power не так вже й давно - у 2005 році. Суть ефекту в тому, що на поверхні сонячного модуля поступово накопичується статичний заряд. На щастя, цей ефект непостійний, і існують методи відновлення вихідних характеристик сонячних елементів.

Як запобігти

Порада банальна та проста - купувати сонячні батареї тільки у відомих виробників, готові панелі яких проходять всі необхідні тести та перевірки, і не використовуються високоякісні елементи класу Grade A. Та не дивитися у бік «Noname» виробників, хоч би ціни на готові комплекти яких не були привабливими. В цьому випадку, є великий шанс, що нова сонячна електростанція всього лише за рік-другий втратить значну частину своєї потужності, змусивши власника здійснювати додаткові витрати.

Термін служби сонячної батареї

Найпростіше цей параметр визначається побудовою графіка вольтамперної характеристики. У якісної сонячної панелі крива графіка має бути стабільна на всьому діапазоні напруг холостого ходу, або ж змінюватися незначною мірою. Різкі провали та піки свідчать про те, що процеси деградації в сонячній панелі зайшли занадто далеко і вона вимагає заміни.